Валютний контроль агроекспортерів взяв курс на знищення сектору – думка Петра Мельника щодо законопроекту №8166


Сьогодні аграрний бізнес України намагається виживати в умовах відсутності державного фінансування, затримок з відшкодуванням ПДВ, складної логістики та постійних нововведень у сфері валютного контролю. Однак, влада не полишає спроб ще більше ускладнити життя сільгоспвиробників, пропонуючи позбавлені доцільності законопроекти.

Так, законопроект №8166 «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо запровадження спеціальних експортних процедур» мав би розв’язати проблему неповернення валютної виручки до країни недобросовісними суб’єктами, але замість цього створює додаткові збитки для чесних сільгоспвиробників.

Основними пунктами, які пропонує законопроект, є:

✔ створення експортних депозитів для кожної експортної операції, на яких експортер має «заморозити» не менше 15% від суми експортного контракту;

✔ надання можливості НБУ розпоряджатися цими коштами, порядок повернення яких самостійно визначатиме НБУ;

✔ якщо загальна сума попередніх експортних депозитів становить не менше 35 млн доларів, то така особа може не поповнювати депозит.

На думку Петра Мельника, виконавчого директора Agricom Group, президента асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», прийняття законопроекту №8166 стане зрадою з боку держави. «Цей документ не вирішує конкретних проблем, натомість створює їх ще більше. Те, що є особи, які наживаються на неповерненні валютної виручки, не має відображатися на всьому аграрному секторі. Крім цього, проект закону залишає лазівки для створення нових схем. Наразі влада має спонукати сільгоспвиробників нарощувати свою діяльність, а не створювати умови, які призведуть до скорочення валютних надходжень», – вважає він.

Агроспільнота наполягає на пошуку простих та прозорих механізмів, не загального спектру дії, а таких, що мали б чітке розуміння того, як можна мінімізувати зловживання недобросовісних експортерів, не шкодячи економіці та справжнім чесним сільгоспвиробникам. Представники бізнесу готові до плідного діалогу з владою для спільного пошуку раціональних рішень у вирішенні проблеми валютного контролю.

Top