Нове життя села в новому житті його підприємств


Тяжкий стан українського села обговорюється не один рік. Майже кожен уряд затверджує програми з його розвитку, залученню молодих фахівців, його відродженню. Однак ефект цих обговорень залишається непомітним на державному рівні. І в той час, як у багатьох країнах нелегку функцію соціального розвитку села на себе взяв бізнес, в рамках корпоративної соціальної відповідальності, українське село продовжує з недовірою дивитись на великих аграріїв.

Згідно з чинним законодавством будівництво в сільській місцевості об’єктів освіти, охорони здоров’я, культури і спорту, благоустрій територій, шляхопроводів, різного роду комунікацій, а також житла в Україні покладається на державний і місцеві бюджети. Однак дефіцит держбюджету на 2015 рік становить 63,7 мільярда гривень. А численні заяви чиновників та аналітичні матеріали в ЗМІ свідчать про те, що така галузь як сільське господарство знаходиться, м’яко кажучи, не в найкращому стані, і вимагає підтримки і дотацій з боку держави. Про яку підтримку села може йти мова, коли навіть на посівну кампанію в 2015 році не вистачає, по заявам Міністерства аграрної політики і продовольства, близько 11 млрд грн?

В таких умовах турбота про власне благополуччя покладається на сільські ради, адже держфінансування, як правило, покриває лише заробітну плату і комунальні видатки місцевих бюджетів. Іншими словами, села залишаються один на один зі своїми проблемами, і порятунок потопаючих стає справою рук самих потопаючих.

У ситуації яка склалася, способів наповнення бюджету сільрад не так вже й багато. Деякі з них – отримання плати за оренду невитребуваних паїв та фіксований сільськогосподарський податок – припускають, що землі, які перебувають у відомстві місцевого самоврядування, здані в оренду і за них на регулярній основі в місцевий бюджет надходить плата. Але для цього необхідно здати ці самі землі в оренду і на них повинні прийти ефективні менеджери, здатні якісно управляти. Завдання на сьогодні не з легких.

Втім, є й винятки з правил: сільськогосподарські підприємства, які в минулому понесли певні збитки, зі зміною власника стають успішними та ефективними і починають приносити користь регіону. Подібна історія трапилася з ТОВ «Агрофірма Іванівка АГ». Землі компанії знаходяться на території одинадцяти сільрад Чернігівського району та за минулі роки компанія накопичила серйозну заборгованість перед пайовиками – власниками землі. Гроші не отримували та бюджети місцевого самоврядування.

У 2014 році відбулася купівля підприємства національною агропромисловою групою Agricom Group. Ситуація кардинально змінилася. Почавши роботу в регіоні, компанія відразу ж виплатила борги по оренді землі власникам, підвищила плату за неї в півтора рази до 4,5%. Крім цього, бюджет Краснянської сільради поповнився на 370 тис. грн, Михайло-Коцюбинської сільради на 103 тис. грн, а Слобідської сільради на 46 тис. грн. – як плата за незатребувані земельні паї.

«Для нас дуже важливо встановлювати надійні партнерські відносини і в даному випадку – відносини з громадами, в яких ми працюємо. Адже ми тут не просто працюємо, не просто використовуємо землі – ми також тут створюємо робочі місця, а значить шукаємо кваліфікованих і зацікавлених фахівців, здатних підтримувати і розвивати ефективність нашого бізнесу. Тому розвиток місцевої громади стає важливим фактором розвитку і нашого підприємства. Ми цілком готові підтримувати її», – прокоментував виконавчий директор Agricom Group Петро Мельник.

У нелегкі для країни часи, бізнес взяв на себе зобов’язання щодо вирішення проблем соціального характеру. Між «Агрофірмою Іванівка АГ» ​​і сільрадами району були укладені угоди про соціально-економічне співробітництво. Виділені гроші, крім іншого, підуть на першорядні потреби громади: ремонт школи, транспортне обслуговування учнів, благоустрій території.

У Кархівці в квітні відкрився дитячий садок – також за фінансової участі Агроівановки. Відтепер маленькі кархівці отримали змогу здобувати свої перші знання в затишних стінах нового закладу освіти під назвою «Мандаринка», а Agricom Group ще раз довело свою відданість принципам соціально-відповідального ведення бізнесу.

Залучення інвестиційного капіталу і, як наслідок, ефективного менеджменту для підприємств регіону – вельми ефективний спосіб для сільських рад вирішити проблему наповнення місцевого бюджету. Соціальна відповідальність бізнесу – саме той рятівний круг для сільських громад, який дозволяє селу не тільки зводити кінці з кінцями, а й розвиватися в соціальному плані.

За матеріалами агентства Чернігівський Монітор – http://monitor.cn.ua/ua/economics/31396

Top