Коментар Петра Мельника для Forbes відносно впливу заборони експорта українського зерна до деяких країн ЄС на українських аграріїв


«Попри те що ми розуміли, що в Польщі є незадоволення через експорт агропродукції, це рішення стало холодним душем», – каже Петро Мельник, виконавчий директор Agricom Group та президент Українського клубу аграрного бізнесу. В перші тижні Мельник призупинив процес підписання контрактів із великими польськими мережами на постачання вівсяних пластівців «Добродія Фудз»та намагається знайти клієнтів за межами Польщі на 10 вагонів зерна, які йшли польським покупцям. «В УКАБ були члени асоціації, в яких на момент прийняття рішення про заборону експорту 200 вагонів знаходились на маршруті до Польщіі», – розповідає Мельник. Також додає, що за умовами українського законодавства, якщо вагон вже «замитнено» і він перетнув український кордон, то не може повернутися просто так назад. «Це буде вважатися реекспортом, і потрібно заплатити 20% ПДВ», – розповідає про один із перших економічних наслідків Мельник.

«Економічна жадібність спричинила цю проблему», – додає Мельник. Коли була осінь, то український аграрій продавав зерно на зовнішні ринки, бо йому потрібна була ліквідність, а польський фермер притримав зерно на весну, розраховуючи, що ціни зростуть. Але вони не виросли (про це також казав міністр агрополітики в інтервʼю Forbes, – Ред.). «Це абсолютно безглузде рішення як для Польщі, так і для інших країн ЄС», – додає Мельник.

Мельник вбачає два варіанти розвитку подій. Перший: якщо Європа продовжить блокувати експорт, то українські фермери вимушені будуть просити уряд заблокувати європейський імпорт. Друге: Європі або варто передивитись політику дотацій своїх фермерів, або надати дотації Україні й перевести частину аграріїв на менш рентабельні культури, або скорегувати споживання в ЄС з урахуванням відсутності українського зерна. «Однозначно ЄС треба будувати механізми з урахуванням України, яка все більше проникає на європейський ринок», – додає Мельник.

Посилання на повну версію статті: Forbes

Top