Колонка Петра Мельника про загрози заборони експорта українського зерна до країн ЄС для порталу NV


Петро Мельник, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», виконавчий директор та співвласник Agricom Group

Про ситуацію з забороною експорту українського зерна та продуктів харчування до деяких країн ЄС та шляхи вирішення питання

Українське зерно не створювало критичної нестабільності чи критичного економічного впливу на європейських фермерів. Про це говорять цифри експорту в Європу за минулі роки. Це рішення виглядає досить популістським.

Нам вдалося досягти тимчасового компромісного рішення – транзит попередньо дозволено до червня. Така ситуація краща, ніж була два тижні тому. І я сподіваюся, що далі ми не бачитимемо з боку Євросоюзу недружніх кроків щодо українських фермерів. Українські аграрії були інтегровані в ЄС ще до війни – відвантажували до Європи великі обсяги зерна, і це був традиційний ринок для України.

Я не впевнений, що далі Євросоюз додатково дотуватиме фермерів перелічених країн, бо це розгойдуватиме весь Євросоюз і впливатиме на всі домовленості, які закріплені в законах ЄС про рівні доступи та недопущення протекціонізму щодо якоїсь однієї країни. Тому зараз це рішення краще, ніж те, що було два тижні тому. Розраховуємо, що й надалі наші фермери зможуть не просто здійснювати транзит, а й реалізовувати свою продукцію в усіх без виключення країнах Європи.

Українські аграрії готуються до нового врожаю. Ми й так уже сіємо менше, ніж два роки тому. Цього року врожай буде практично вдвічі меншим порівняно з 2021 роком. Це близько 50-60 млн тонн зернових. І питання про катастрофічний експорт з України саме по собі зніметься. Коли ми говоримо про військову підтримку наших партнерів, ми констатуємо чималий прогрес. Щодо аграрної продукції, зараз, коли ми обговорюємо цю тему, є таке відчуття, що ми на початку шляху, де необхідно продумати комфортні схеми співпраці для обох сторін. І Україна має дивитися на кілька кроків уперед.

Адже ми – країна, яка хоче бути частиною Європи. В ЄС також підтвердили, що на нас чекають як члена Євросоюзу. Так, у нас є питання з війною, з регламентами, ми маємо багато питань, які необхідно закрити для того, щоб стати повноправним членом Євросоюзу. Але основне питання, на яке зараз потрібно звернути увагу, – це те, що ми повинні більш правильно, економічно обґрунтовано, законодавчо виважено інтегруватися в європейську інфраструктуру, в європейські закони.

Саме задля цього наша Асоціація почала розвивати міжнародне представництво українських аграріїв в Євросоюзі, задача якого – активно доносити до європейських державних діячів необхідність інтеграції нашого агросектору у ЄС. Адже без чіткої покрокової карти нам не вдасться інтегруватись, і європейські чиновники й надалі продовжуватимуть робити хаотичні включення, які ми спостерігали останні кілька місяців. Тому ще раз підкреслю, те, що ми зараз бачимо стосовно нас з боку п’яти країн – це штучний фактор. Як такої проблеми немає – українське зерно, так само як і польське, і румунське – це зерно на вільному ринку, і воно має мати можливість бути доставленим до будь-яких країн, до будь-яких споживачів, які потребують його.

Український агросектор зміг вистояти в умовах війни, без дотацій, у складній ситуації. Про прибуток зараз взагалі не йдеться. Але ми реально виживаємо і продовжуємо утримувати робочі місця, а деякі компанії, включаючи й Agricom Group, навіть розвивають експорт. Ми розуміємо, що наша продукція має конкурувати із польськими, румунськими, французькими виробниками на полиці. І ми не повинні мати якихось загороджувальних бар’єрів, у тому числі дотацій, які зараз застосовуються в Євросоюзі стосовно локальних фермерів.

Українські аграрії працюють у важких умовах війни, втрачають величезні гроші на складній логістиці, але все одно конкурують із європейськими фермерами. Ми говоримо про те, що наш агросектор є дуже ефективним, і це питання потрібно вже зараз обговорювати й з єврочиновниками, і розробляти кроки для нашої інтеграції до ЄС.

Джерело: NV

Top