Історія Agricom Group на сторінках популярного чеського журналу Zemědělec


Виконавчий директор та співвласник Agriсom Group Петро Мельник та директор департаменту виробництва та розвитку Євген Горло розповіли про складнощі в роботі агрохолдингу під час війни, які рішення приймались задля того, щоб розпочати посівну, як війна змінила структуру сівозміни та які у компанії очікування по врожайності. Розмову записали журналісти популярного чеського журналу Zemědělec.

Петро Мельник:

Які виникли складнощі чи проблеми та як ви з ними справляєтеся? Чи проходили бойові дії на землях ваших підприємств? Чи були ваші підприємства окуповані? Чи була пошкоджена інфраструктура? Яких збитків зазнала компанія? Чи працює ваше виробництво? Ви можете безпечно дістатися на всі ваші поля?

– Agricom Group є лідером із вирощування безглютенового вівса та виробництва продуктів переробки під торговими марками “Добродія”, San Grano та WOWСЯНКа в Україні, а також – найбільшим експортером даної продукції. Тому тут потрібно говорити про два напрямки роботи.

На територіях, де велись бої та які були окуповані російськими військами (Чернігівська та Луганська області), ще з початку війни ми втратили контроль над нашими активами. Якщо говорити про виробничі потужності, то наш завод із виготовлення пластівців, який знаходиться у смт Михайло-Коцюбинське Чернігівської області, під час окупації був частково розграбованим. З адміністративної частини викрадено комп’ютерну техніку, але саме виробництво не пошкодили – все обладнання вціліло. Це дуже гарна новина, адже завод “Добродія” – це повністю автоматизоване надсучасне виробництво, яке ми запустили в роботу в 2017 році і в який ми інвестували понад $11 млн.

Це одне з найпотужніших підприємств із виготовлення пластівців із зернових культур і продуктів на їх основі в Європі. Виробництво оснащено інноваційним технічним обладнанням швейцарської компанії Buhler AG і має дві виробничі лінії загальною потужністю 1200 тонн на місяць.

Станом на сьогодні ми вже відновили виробництво і розпочали експорт до Європи. Зараз шукаємо партнерів для заключення нових контрактів щодо поставлення продукції заводу (вівсяні пластівці, каші із зернових).

А ось щодо нашого аграрного підрозділу, який знаходиться в 20 км від заводу (в Чернігівській області), там ситуація набагато гірша. Протягом декількох днів по території підприємства велись обстріли зі сторони окупантів. Після звільнення ми побачили зруйновані склади, знищену техніку, частково знищену та розграбовану адміністративну будівлю. 15-20% наших полів, а це 1,5-2 тис. га, складно використовувати із-за того, що там можуть бути міни. Такі поля не будуть використовуватись до моменту повного розмінування.

У квітні територію Чернігівської області звільнили від окупації, і ми повернули контроль над нашими активами. Щодо завданих збитків, вони все ще підраховуються. Очевидно, що це буде понад $2 млн.

– Чи вплинула війна на кількість працівників?  

– В Agricom Group ми розуміємо, що основна цінність – це наші працівники. Тому ми всіляко намагались допомогти тим, хто потребував цього. Ми з розумінням ставились до переміщення чи зміни місця проживання. І до кінця травня запровадили період, коли ще максимально намагаємось працювати віддалено. Для виробничих процесів це потребує безпосередньої участі.

Гарна звістка в тому, що майже всі працівники залишились з нами, ми не вдавались до скорочення. Але є й деякі працівники, хто виїхав і поки вирішили не повертатись.

Частина наших співробітників із перших днів війни захищають країну в лавах Збройних сил України.

– Agricom Group допомагає під час війни? Якщо так, то кому і як?

– З першого дня війни Agricom Group допомагає ЗСУ, підрозділам тероборони, благодійним організаціям, волонтерам та українцям, які були вимушені залишити свої домівки.

Ми надаємо грошову допомогу, закуповуємо амуніцію для військових, доставляємо гуманітарну допомогу для цивільного населення, допомагаємо з перевезеннями волонтерським організаціям.

На сьогодні Agricom Group перерахувала на потреби ЗСУ, ТрО та населення вже 7,5 млн грн.

І нині продовжуємо докладати максимум зусиль, щоб допомогти захисникам України досягти швидшої перемоги, та підтримуємо цивільне населення. Запустили ще один маштабний соціальний проєкт “Добро і дії” від ТМ “Добродія”.

 – Чи допомагають вашій компанії?

– Зараз ми намагаємось отримати критично важливе фінансування за спрощеною державною системою. Сподіваємось, що буде отримано.

Також є підтримка і допомога з боку Чернігівської обласної військової адміністрації з питання розмінування полів. Зараз частково сапери МЧС, частково військові допомагають знешкоджувати залишки снарядів чи міни та відновлювати роботу на полях.

– Можливо Ви би хотіли щось додати від себе? Наприклад, закликати Європу та Чехію до чогось. Як вони можуть допомогти Вам та Україні?

– Мужність наших воїнів надихає всіх нас на якісь важкі, але необхідні рішення. Впевнений, що вся українська економіка та бізнес будуть активно протидіяти загарбникам. Але, звичайно, нам потрібна допомога світової спільноти в питанні розблокування морських портів. Тому що це новий додатковий напрямок у війні, яку веде з нами росія. Який може привести до виникнення голоду у світі. Адже зараз близько 40 млн тонн цьогорічного урожаю зерна, який міг бути експортований, зараз заблоковано. І це зараз питання №1.

Євген Горло:

Яке є співвідношення культур? (Чого більше, чого менше)

Як проходить посівна? Що вже посіяли? Що плануєте? Чи всі плановані площі вже вдалося обробити? Чи змінила війна структуру сівозміни? Чи змінилося відсоткове співвідношення культур?

– Війна внесла корективи в нашу структуру посіву. Центральний склад насіння агрохолдингу знаходиться в Чернігівській області, а дана територія, як було сказано вище, тривалий час знаходилась в окупації. Тому доступу до насіння ранніх ярих культур у нас не було (зокрема, до насіння вівса, який для нашої компанії є стратегічною культурою). Тому частину площ ми перевели під яру пшеницю та сою, та провели закупівлю даного насіння.

Після звільнення Чернігівської області ми отримали доступ до наших складів із насінням. Тому в Житомирському кластері провели роботи для максимальної площі посіву вівса. Загалом вдалось посіяти близько 1200 га. Зараз (інтерв’ю проводилось в кінці квітня) йде посів кукурудзи та соняшнику, після цього проведемо посів сої. Також проводимо фунгіцидний захист озимих культур (площа посівів яких складає 1100 га).

По Чернігівському кластеру у нас також значно змінилась структура посіву. У цьому році ми вперше за останні 4 роки не посіяли жодного гектару вівса. Території звільнили, а от поля для обробітку були не придатними, адже на них ще залишаються вибухонебезпечні предмети. Зараз відбувається активне розмінування полів та огляд на безпечність обробітку. Станом на 27 квітня ми вже розпочали посів соняшнику, а через декілька днів розпочнемо посів кукурудзи.

Великою проблемою перед початком робіт було те, що територія нашого підприємства (мова про аграрний підрозділ) була частково зруйнована, знищено і пошкоджено багато техніки, тому ремонтами і відновленням фактично займались цілодобово. Інша проблема – зруйновані і пошкоджені дороги/мости. Паралельно проводимо огляди полів з озимими культурами, частину посівів знищено.

Яку сівозміну ви використовуєте?

– У Чернігівському та Житомирському аграрних кластерах в основному ми використовуємо наступну сівозміну: овес-соняшник-пшениця озима-кукурудза.

Які врожаї отримуєте?

– Врожайність вівса – в межах 3,5-4,5 т/га, пшениця озима – 4,5-6,5 т/га, соняшник – 2-3 т/га, кукурудза – 8-9 т/га.

На сайті вказано, що від 2020 року ви використовуєте диференційний посів та диференційне внесення добрив. Чи можемо ми дізнатися трохи більше про принцип використання цієї технології?

– На всіх наших полях проведено відбір зразків ґрунту на визначення вмісту основних мікро- та макроелементів та якісних показників. Тому ми знаємо, де і чого на наших полях не вистачає під конкретну культуру. Перед початком польових робіт створюється карта завдання для внесення відповідних норм добрив. Використання диференційної норми внесення дозволяє скоротити витрати на добрива.

Яка є ситуація з добривами, ЗЗР, посівматом та паливом? Чи всього вам вистачило на посівну? Якщо ні, то як ви вирішили цю ситуацію? Можливо Винаприклад, скоротили норму внесення добрив?

– До весняної посівної ми готувалися заздалегідь, тому на початок військових дій на території України ми були забезпечені добривами на 90% (від запланованої потреби в мирний час). І за рахунок частково зміненої структури посіву докупляти добрива нам не довелось.

Щодо ЗЗР, наші господарства були частково забезпечені засобами зарання, решта була зарезервована у надійних постачальників, які здійснюють відвантаження протягом військових дій. Тому проблем із ЗЗР не виникало.

Є питання з пальним, але за рахунок бюджетування ми заздалегідь зробили певні закупки і сподіваємо, що все пройде вчасно і не спричинить ніяких проблем.

Петро Мельник:

Ви займаєтеся зберіганням та зернотрейдингом. Через війну експорт майже зупинився. Чи вдається Вам зараз щось продати? Якщо так, то у яких масштабах?

– Зерно наразі ми не експортуємо, бо весь урожай минулого року експортували ще до початку війни. Те, що у нас залишалось на складах, ми вже змогли продати і доставити нашим покупцям по всьому світу, адже ми великий експортер і відповідальна компанія. І наша першочергова задача – не допустити дефіцит продукції і голоду в країнах, де внаслідок військових дій в Україні він може бути.

Також ми відновили експорт вівсяних пластівців, які виготовляються на заводі в Чернігівській області, до країн Європи. І плануємо в короткі строки вийти на 100%-ві виробничі потужності. Запрошуємо до співпраці чеських партнерів!

Джерело: Zemědělec

Top