Интервью Петра Мельника – о возможных сценариях и прогнозах, а также масштабах убытков сельхозпроизводителей


Украинское сельское хозяйство во время войны претерпело множество трансформаций: изменение логистических цепочек, переориентация структуры посевов, сокращение объемов производства и адаптация к новым условиям ведения бизнеса. В то же время все эти факторы влияют на посевную кампанию 2023 года и будущее агросектора.

О возможных сценариях и прогнозах, а также масштабах убытков сельхозпроизводителей рассказал AgroPortal.ua исполнительный директор и совладелец Agricom Group, президент УКАБ Петр Мельник.

(языком оригинала)

Декілька важливих тез із інтерв’ю:

✅ Якщо говорити про експорт, то ситуація стає кращою з кожним днем, але досягнутих результатів ще недостатньо. Ми все ще не вийшли на минулорічні потужності, хоча поступово нарощуємо обсяги. За серпень було досягнуто позначки експорту в 4,5 млн т, що є набагато кращим результатом, ніж у попередні місяці. За результатами вересня ми вже вийшли на 7 млн т, що на 52% більше аналогічного показника попереднього місяця. Перевозити такі обсяги дозволяють не лише морські порти, а й розширення можливостей автомобільного транспорту, залізниці та річкових портів.

✅ Цього року українські аграрії розраховують отримати загальний урожай близько 70 млн т пшениці, озимих та ярих культур. Це менше, ніж торік, через погодні умови та війну й окупацію. Проте це непогані результати.

Загалом в Україні за результатами посівної плануємо вийти на звичні цифри по озимій пшениці та інших культурах, тобто маємо сподівання, що показники будуть близькими до середніх даних за останні 10 років.

Це є можливим завдяки частковій фінансовій підтримці аграріїв за сприяння Міністерства аграрної політики та продовольства. Вона є надзвичайно важливою, оскільки сільгоспвиробники мають серйозні проблеми з ліквідністю та фінансуванням. У всіх нас багато врожаю, який досить складно продати за незбитковими цінами.

✅ Наразі морські шляхи складають близько 50% усього експорту. Проте я бачу великі можливості для розвитку залізничної та автомобільної логістики, де щодня щось змінюється на краще. Так, у нас знову буде проблема з експортом, але це не вплине на українське сільське господарство, оскільки ми зберемо врожай і збережемо цю культуру, хоч кількість буде меншою, ніж зазвичай продаємо. Але підвищення цін на світовому ринку, на мою думку, буде значним. І, можливо, навіть компенсується зменшення кількості отриманого врожаю.

Однак я сподіваюся, що ця угода продовжуватиметься. Бо ж Україна має багато зерна, якого потребують країни Африки, де наразі є голод. І це важливо. Це великий виклик для світу. Це серйозна проблема, адже величезна кількість людей залишаться без їжі. Тож я думаю, робота зернового коридору продовжиться.

✅ На нас чекає рік зі зростанням можливостей. Українські аграрії, як і наші військові, ніколи не здаються. Тож повірте, ми підтримуватимемо один одного й продовжуватимемо нашу діяльність.

Джерело: Agroportal.ua

Top