Тарас Корнієнко: Закон Лібіха для трактора
В основу агробізнесу покладено такі самі економічні категорії, як і в будь-якому іншому виді бізнесу. Тож і результативність вимірюється саме грошима, заробленими на одиницю вкладених інвестицій. Питання економічної ефективності так чи інакше стосуються і малих, і середніх, і великих компаній. Тому топ-менеджер (чи власник) має точно планувати бюджет і закупівлі, виходячи зі специфіки господарювання.
В основу агробізнесу покладено такі самі економічні категорії, як і в будь-якому іншому виді бізнесу. Тож і результативність вимірюється саме грошима, заробленими на одиницю вкладених інвестицій. Питання економічної ефективності так чи інакше стосуються і малих, і середніх, і великих компаній. Тому топ-менеджер (чи власник) має точно планувати бюджет і закупівлі, виходячи зі специфіки господарювання.
Нехай там як, величезна кількість пропозицій на ринку ускладнює процес ухвалення рішення на користь якогось продукту. А дешевший, на перший погляд, варіант в результаті може виявитися значно дорожчим. На жаль, інформація про технічні характеристики агрегата не дає відповіді на головне запитання: скільки можна заробити, застосовуючи його в конкретному господарстві?
Потреба заощаджувати кошти змушує багатьох купувати найдешевшу техніку. Втім, як показують розрахунки, співвідношення «ціна — ефективність» далеко не завжди буває на користь такого вибору.
Візьмімо, для прикладу, агрозаходи з висіву соняшнику на площі 3000 га (в Чернігівському кластері Agricom Group) і порівняємо основні економічні показники абсолютно різних за своїми ціновими параметрами комплектів (трактор + сівалка), які представлені на вітчизняному ринку.
Зосередимося на економічній ефективності, виходячи з особливостей і специфіки кожного варіанту, опустивши назви моделей і торгових марок.
Варіант 1. Серед найдорожчих моделей (10 млн грн) — американський гусеничний трактор потужністю 355 к. с. і сівалка (6 млн грн) на 24 ряди з мінімальним тяговим зусиллям близько 300 к. с., що дозволяє повністю контролювати норми й точність висіву через інтернет.
Варіант 2. До найдешевших (500 тис. грн) можна сміливо зарахувати популярну модель потужністю 81 к. с, що випускається на пострадянських теренах з 1974 року. У зчепленні з цим трактором працюватиме комбінована пневматична сівалка точного висіву (200 тис. грн) на 8 рядків, шириною 5,6 м.
За законом Лібіха, від чинника, вплив якого є мінімальним, залежить ріст рослин, величина і сталість їх урожаю. Тобто, як радить офіційна наука, врожайність необхідно розраховувати, виходячи з найслабших місць у системі. Наприклад, використання неякісного посівного матеріалу або внесення недостатньої кількості добрив стовідсотково даються взнаки на остаточному результаті, якщо навіть використовувалася найсучасніша техніка та всі інші агрозаходи були проведені в повній мірі. А втім, «слабким місцем» може стати й низька якість агрозаходів, обумовлена недостатніми можливостями техніки. Виходячи з цього, зазначимо, що за основу ми приймаємо загальноприйняті стандарти ведення сільського господарства, які спрямовані на отримання найвищого врожаю.
Порівняльна таблиця економічних показників використання техніки
Потужність, об’єм двигуна, ширина захвату й інші технічні дані — всі ці формальності нехай з’ясовують спеціалісти інженерних служб. Натомість для менеджера головним показником є продуктивність, яка в першому випадку становить близько 300 га/добу, а в другому — тільки 22 га. Виходить, для забезпечення виконання робіт у сприятливі агротехнічні строки, тракторів і сівалок, що коштують дешевше, має бути в 14 разів більше, а отже, й сумарна вартість техніки зростає майже до 9 млн грн (!). Треба буде й більше фахівців, котрі працюватимуть, обслуговуватимуть і ремонтуватимуть цю техніку.
Зростання цін на енергоносії змушує керівника брати до уваги такий чинник, як споживання палива. Варіанту №1 для обробки зазначеної площі необхідно 10,5 тис. л пального, варанту №2 — 27 тис. На дизпаливо (за ціною 18 грн/л) — відповідно, 189 тис. та 486 тис. грн. Якість висіву — один із найважливіших показників для сівалок. Від нього залежать як майбутній врожай, так і витрати й облік матеріалів. Застосування найдешевших сівалок за використання якісного матеріалу знижує його потенціал через нерівномірний розподіл насінин в ряді, відсутність притискання до посівного ложа, а також через високий відсоток фізичного псування у процесі проходження через агрегат. Значно вищі витрати й недосконалий облік посівного матеріалу та добрив збільшують відповідні статті видатків для підприємства.
Високоякісні ж сівалки обладнано автоматикою захисту від пересіву, яка контролює рівномірний вихід кожної насінини та кожної гранули, враховує їх поштучно, залежно від установленої норми, з точністю 99,5–99,7%, що, крім іншого, унеможливлює випадки розкрадання. Додаткова можливість для економії — керування відкриттям і закриттям окремих секцій, коли агрегат розвертається, що звільняє від проблеми перекриття. Інколи втрати від неякісної роботи сівалки можуть становити до третини врожаю.
В нашому випадку ми обмежимося середньостатистичними 20%, що для площі у 3000 га і за ринкової вартості соняшнику щонайменше становитиме 9, 126 млн грн. Підсумовуючи розрахунки, бачимо цікаву закономірність: те, що спершу вважалося економією, насправді призвело до упущеної вигоди та додаткових грошових витрат, а різниця, за найскромнішими підрахунками, становила понад 3 млн грн — за умови однакового впливу всіх інших чинників.
Звісно, керівник сільгосппідприємства може на власний розсуд розпоряджатися залученими та обіговими коштами. Щоправда, його остаточна ефективність буде виміряна виключно грошима, а прагнення до тотальної економії може датися взнаки незапланованими втратам.
Тарас Корнієнко ( Директор департаменту виробництва та розвитку сільського господарства Agricom Group)
газета “АгроМаркет“, червень 2016 року